Tréninkový plán psího sportovce by neměl obsahovat jen tréninky zaměřené na danou disciplínu. Měl by se skládat z komplexní přípravy těla na zátěž a k té samozřejmě patří i posilování a další doplňkové cvičení.

Balanční cvičení

Cvičení na míčích je prospěšné pro každého pejska od štěněte po psího seniora. Je to nejen skvělá zábava, ale i vhodné doplňkové cvičení pro psy v zátěži. Správné posilování na balančních pomůckách navíc přináší vám i vašemu psovi hned několik benefitů.

Nasvalení

  • Balanční cvičení pomáhá vyrovnávat svalové dysbalance, které si zvíře v průběhu života přirozeně buduje - například opakováním určitých pohybových vzorců.

Práce s tělem

  • Zejména pro temperamentní psy, kteří se často chovají jako neřízené střely 🙂, je velmi prospěšné pracovat na uvědomění si vlastního těla. Na míčích se rozvíjí nejen motorika, ale i poznání sebe sama a svých možností.

Spolupráce a důvěra

  • Tak jako jakékoli jiné, ani toto cvičení se nemůže obejít bez úzké spolupráce psa se svým páníčkem. A tato spolupráce je založená hlavně na důvěře, kterou společnými aktivitami prohlubujeme.

Prevence zranění

  • Správné a pravidelné posilování všech svalů funguje také jako prevence zranění. Zejména sportující psi jsou opakovaně vystavováni nepřirozené zátěži při překonávání různých překážek a pokud tělo sportovce není na krajní fyzické vypětí řádně připraveno, může si pejsek způsobit zranění. Balanční cvičení naučí psa jak se vypořádat s krajními polohami, které mohou vést k pádu a zranění.

Posilování

Posilovat se nemusí výlučně jen s balančními pomůckami. Fitko pejskům můžeme připravit i jinak. Na lekcích kromě balancování děláme i další věci (práce s kavaletami, s vahou vlastního těla,...). Všechno formou hry a zábavy, tak aby se nikdo nenudil 🙂.

Protahování

Nedílnou součástí cvičení je samozřejmě protahování. Bez něj by se svaly zkracovaly a ve výsledku bychom omezili fungování pohybového aparátu psa a při sportovních aktivitách riskovali zranění. Proto se na lekcích seznamujeme se zásadami správného protahování a také ho po každém! tréninku praktikujeme.

Skoková gymnastika

Již brzy...


Náplň tréninku

Snažím se maximálně přizpůsobit vašim požadavkům, možnostem a stávající kondici pejska. Nejprve se seznamujeme se zásadami práce na míčích, účíme se správnou manipulaci se psem apod. S pokročilejšími se později můžeme věnovat buď posilování celého těla nebo se zaměřit na konkrétní problémy (např. svalové dysbalance, zlepšení skoku,...).

Co s sebou...?

Na trénink si přiveďte hlavně svého pejska, velkou spoustu pamlsků (já odměňuji granulemi smíchanými s dlašími dobrotami, protože se toho během tréninku spořádá opravdu hodně), vodu (pro psa i pro sebe 🙂), klikr (pokud používáte), přezuvky a pohodlné oblečení! + pro choulostivé pejsky v chladnějším období také obleček.


TERMÍNY TRÉNINKŮ

Jednotlivé tréninky probíhají individuálně. Pokud se rozhodnete pocvičit kondičku vašeho mazlíčka, úplně nejjednodušší je napsat na e-mail sue.markova@gmail.com a pokusíme se najít společný termín 🙂.


Kondiční tréninky se konají na cvičáku v pražském Motole (OSA Panda Praha):

Kdo jsou mí učitelé balančního cvičení?

Jeris Pugh a Eve Pugh DVM, CVA, CCRP - Conditioning For The Canine Athlete Course, The Martial ARFS