Kondiční cvičení

Tréninkový plán psího sportovce by neměl obsahovat jen tréninky zaměřené na danou disciplínu. Měl by se skládat z komplexní přípravy těla na zátěž a k té samozřejmě patří i posilování a další doplňkové cvičení.


Posilování

Posilovat se nemusí výlučně jen s balančními pomůckami. Fitko pejskům můžeme připravit i jinak. Na lekcích kromě balancování děláme i další věci (práce s kavaletami, s vahou vlastního těla,...). Všechno formou hry a zábavy, tak aby se nikdo nenudil 🙂.

Protahování

Nedílnou součástí cvičení je samozřejmě protahování. Bez něj by se svaly zkracovaly a ve výsledku bychom omezili fungování pohybového aparátu psa a při sportovních aktivitách riskovali zranění. Proto se na lekcích seznamujeme se zásadami správného protahování a také ho po každém! tréninku praktikujeme.

Skoková gymnastika

V rámci kondičního cvičení - zejména pro agiliťáky - začínáme v Motole s pravidelnými tréninky skokové gymnastiky podle metodiky Susan Salo. Více informací...

Balanční cvičení

Cvičení na míčích je prospěšné pro každého pejska od štěněte po psího seniora. Je to nejen skvělá zábava, ale i vhodné doplňkové cvičení pro psy v zátěži. Správné posilování na balančních pomůckách navíc přináší vám i vašemu psovi hned několik benefitů.

Nasvalení

  • Balanční cvičení pomáhá vyrovnávat svalové dysbalance, které si zvíře v průběhu života přirozeně buduje - například opakováním určitých pohybových vzorců.

Práce s tělem

    • Zejména pro temperamentní psy, kteří se často chovají jako neřízené střely 🙂, je velmi prospěšné pracovat na uvědomění si vlastního těla. Na míčích se rozvíjí nejen motorika, ale i poznání sebe sama a svých možností.

Spolupráce a důvěra

  • Tak jako jakékoli jiné, ani toto cvičení se nemůže obejít bez úzké spolupráce psa se svým páníčkem. A tato spolupráce je založená hlavně na důvěře, kterou společnými aktivitami prohlubujeme.

Prevence zranění

  • Správné a pravidelné posilování všech svalů funguje také jako prevence zranění. Zejména sportující psi jsou opakovaně vystavováni nepřirozené zátěži při překonávání různých překážek a pokud tělo sportovce není na krajní fyzické vypětí řádně připraveno, může si pejsek způsobit zranění. Balanční cvičení naučí psa jak se vypořádat s krajními polohami, které mohou vést k pádu a zranění.

Náplň tréninku

Snažím se maximálně přizpůsobit vašim požadavkům, možnostem a stávající kondici pejska. Nejprve se seznamujeme se zásadami práce na míčích, účíme se správnou manipulaci se psem apod. S pokročilejšími se později můžeme věnovat buď posilování celého těla nebo se zaměřit na konkrétní problémy (např. svalové dysbalance, zlepšení skoku,...).

Co s sebou...?

Na trénink si přiveďte hlavně svého pejska, velkou spoustu pamlsků (já odměňuji granulemi smíchanými s dlašími dobrotami, protože se toho během tréninku spořádá opravdu hodně), vodu (pro psa i pro sebe 🙂), klikr (pokud používáte), přezuvky a pohodlné oblečení! + pro choulostivé pejsky v chladnějším období také obleček.

Kondiční tréninky se konají na cvičáku v pražském Motole (OSA Panda Praha):

Po domluvě mohu přijet i za vámi.

Pokud se rozhodnete pocvičit kondičku vašeho mazlíčka, úplně nejjednodušší je napsat na e-mail sue.markova@gmail.com a pokusíme se najít společný termín 🙂.

Použité fotografie: Veronika Kubů, Noxphics Photography, Zuzana Marková